Committees & Task Forces

Committees & Task Forces for 2020-2021

Listing below as of 7/28/2020
Reporting to President Chris Serface

(Staff - Quiana Clark-Roland, Executive Director)

Executive Committee
Chris Serface – President
Sara Phoenix – Vice President
Michael Fox – Treasurer
Frank Peot – Secretary
Jim Walker – VP of Festivals
Jon Rake – Region Rep Chair
Allen Ebert – Education Chair
Kristi Quinn – Board Member at Large
Carole Ries – Board member at Large

Accreditation Task Force
(Staff - Quiana Clark Roland)
Murray Chase, Chair

Awards Committee
Lori Chase (2021) 
JoAnne Nissen (2021)
Linda Miller (2022)
Jon Rake (2022)
Kris Geddie (2023)
Michael Cochran (2023)

Bylaws Taskforce
Michael Fox - Chair
Carole Ries
Bill Muchow
Rod McCullough
John Davis

Education Committee
Allen Ebert - Chair (2021)
Bill Anderson
Joanne Berry
Sharon Burum
Ron Cameron-Lewis
Chris Serface
Chad-Alan Carr
Jim Carver
Nancy Eppert
Bob Frame
Rich Gannon
Kristopher Geddie
Dennis Gilmore
Jennifer Hamilton
Deborah Hertzog
Lucinda Lawrence
Michael Malthaner
Penelope Notter
Kathy Pingel
Harv Thompson
Jamie Ulmer
John Viars
Sara Phoenix
Seth Sponhouse
Ron Ziegler

International Committee
Tim Jebsen, Chair
Jim Walker, Vice Chair
Ron Cameron-Lewis
Lori Chase
Roger Ellis
Kathie Maldonado
Bill Muchow
Frank Peot
Dennis Gilmore
Phillip Horne

Nominations
Donna Fisher (2021)
Sara Phoenix (2022)  
Kristopher Geddie  (2022)
Martha Cherbini (2022)
Emily Anderson (2023)
Steve Butler (2023)

Youth Activities Committee  
Chad Alan Carr – Chair
Jennifer Hamilton
Linda Lee
Penny Notter
Ron Cameron Lewis
Seth Sponhouse
Kathy Pingel
Phillip Horne
Gai Jones

Reporting to the VP/Festivals – Jim Walker

(Staff – Ron Ziegler, Festival Coordinator)

Festival Committee - 2021 Cycle
Jim Walker - Chair
Kay Armstrong - Festival Commission Chair
Ron Ziegler
Lori Chase
Bob Frame
Dennis Gilmore
Chris Serface
Kris Geddie - aactWORLDFEST
Chad-Alan-Carr - Youth Festival
Kristi Quinn - New Plays Festival
Eugene Irby
Rich Gannon

Reporting to the Treasurer - Michael Fox

(Staff - Quiana Clark-Roland, Executive Director)

Audit
Linda Lee - Chair
Michael Fox
Bill Muchow
Mary Doveton
Wanda Schenk
Rod McCullough

Endowment
Kristi Quinn  - Chair (2022)
Mary Doveton (2021)
Murray Chase (2021)
Gary Walker (2021)
Julie Crawford (2022)
Sharon Burum (2022)
Martha Cherbini (2023)
Dennis Gilmore (2023)

Finance Committee
Michael Fox - Chair
Scott Bloom
Tom Booth
Steven Butler
Kris Geddie
Linda Lee
Rod McCullough
Bill Muchow
Kristi Quinn
Carole Ries
Bill Anderson
Scot PJ MacDonald

 


 

 

Authorize.Net Merchant - Click to Verify Credit Card Merchant Services