AACTFest 2019: Festival Awards
Congratulations to companies and individuals honored at the AACTFest 2019 Awards Program, Saturday, June 22, 2019. We also salute those who participated in productions and/or the design or monologue competitions at the festival. It was a wonderful week of theatre.
AACTFest Productions | YouthFest Productions | Design Competition | Monologue Competition | People's Choice
|
|
Award
|
Recipient
|
Overall Outstanding Production |
Who Will Sing for Lena?, The Lexington Players Nominated: |
Outstanding Achievement in a Leading Role |
Ama Oforiwaa Aduonum, Walking With My Ancestors, Coalescence Theatre Project Jessica Washington, Who Will Sing for Lena?, The Lexington Players |
Outstanding Achievement in a Featured Role |
Vicki Price, Silent Sky, Salina Community Theatre |
Outstanding Achievement in a Supporting Role | Brittany Bays, The Other Place, Sopris Theatre Company Sean Neely, The Pillowman, Tacoma Little Theatre |
Outstanding Achievement in Ensemble Performance | Kaleidoscope, Stuttgart Theatre Center |
Outstanding Achievement in Direction | Chaz Coberly, Silent Sky, Salina Community Theatre |
Outstanding Achievement in Set Design | Blake R. York, The Pillowman, Tacoma Little Theatre |
Outstanding Achievement in Sound Design | Quenton Todd, Silent Sky, Salina Community Theatre |
Outstanding Achievement in Lighting Design | Cindy Krewson, Kaleidoscope, Stuttgart Theatre Center |
Outstanding Achievement in Costume Design | Beth King, Romeo and Juliet, Mill Town Players |
Backstage Award | Stuttgart Theatre Center |
National Awards of Excellence | |
Acting |
Kat Bates, Romeo and Juliet, Mill Town Players Eric Cole, Silent Sky, Salina Community Theatre Kelly Ketzenbarger, The Other Place, Sopris Theatre Company Reese Lynch, The Diviners, Wetumpka Depot Players Lauren Norris, The Diviners, Wetumpka Depot Players Jeremy Sosa, The Pretty Trap, Playhouse 2000 |
Ensemble Performance | The Pillowman, Tacoma Little Theatre Romeo and Juliet, Mill Town Players |
Costume Design | Gayle Sandlin, The Diviners, Wetumpka Depot Players |
Lighting Design | Treston Mack, The Pretty Trap, Playhouse 2000 |
Sound Design |
Alan Buxkemper, Kaleidoscope, Stuttgart Theatre Center Kristy Meanor, The Diviners, Wetumpka Depot Players |
Outstanding Theatrical Moment |
The Assault Sequence, Who Will Sing for Lena?, The Lexington Players Final Scene, The Other Place, Sopris Theatre Company The Gourd Sequence, Walking With My Ancestors, Coalescence Theatre Project Meteor Impact, Kaleidoscope, Stuttgart Theatre Center Water Scene, The Diviners, Wetumpka Depot Players |
YouthFest Productions | |
Outstanding Achievement in Acting |
Lily Barr, Lockdown, Lafayette Theatre Academy Dean Bruce, This Side of Heaven, Terrace Playhouse Youth Theatre Troupe Cameron Collier, 1984, Workshop Theatre Garner Dorminy, Lockdown, Lafayette Theatre Academy Selveyah Gamblin, Back Cover, The Road Less Traveled Community Theatre Company Jonathan Howell, Keeping Mr. Lincoln, Academy of Children's Theatre Paris Nichols, Keeping Mr. Lincoln, Academy of Children's Theatre James Pate, 1984, Workshop Theatre Wyatt Smith, Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors Teya Sainz, Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors Libby Wellman, This Side of Heaven, Terrace Playhouse Youth Theatre Troupe Maimus Werner, Back Cover, The Road Less Traveled Community Theatre Company |
Outstanding Achievement in Ensemble Performance | Keeping Mr. Lincoln, Academy of Children's Theatre |
Outstanding Achievement in Direction | Katherine McGrail, This Side of Heaven, Terrace Playhouse Youth Theatre Troupe |
Backstage Award | The Road Less Traveled Community Theatre Company |
Outstanding Achievement in Sound Design | Keeping Mr. Lincoln, Academy of Children's Theatre |
Outstanding Achievement in Lighting Design | 1984, Workshop Theatre |
Outstanding Achievement in Set Design | Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors |
Outstanding Achievement in Costume Design | Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors |
|
|
Award
|
Recipient
|
Outstanding Overall Design |
Eryn Brooks Brewer, The Addams Family, Ocala Civic Theatre |
Excellence in Scenic Design |
Blake York, Bell, Book and Candle, Tacoma Little Theatre Honorable Mention: |
Excellence in Costume Design |
Eryn Brooks Brewer, The Addams Family, Ocala Civic Theatre Honorable Mention: |
Return to top of page | |
|
|
Award
|
Recipient
|
Youth Category (18 and under) |
Wyatt Smith, Elkhart, Indiana Honorable Mention: Taylor Riley, Pasco, Washington |
Adult Category (over 18) |
Casey Paradies, Devils Lake, North Dakota Brandy Thomas, APO, AE |
Return to top of page | |
|
|
Award
|
Recipient
|
Favorite Show | The Diviners, Wetumpka Depot Players |
Favorite Actor | Reese Lynch, The Diviners, Wetumpka Depot Players |
Favorite Actress | Jessica Washington, Who Will Sing for Lena?, The Lexington Players |
Favorite Moment | Drowning in the River, The Diviners, Wetumpka Depot Players |
Favorite Youth Show | This Side of Heaven, Terrace Playhouse Youth Theatre Troupe |
Favorite Youth Actor | Wyatt Smith, Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors |
Favorite Youth Actress | Teya Sainz, Once Upon a Mattress, Premier Arts Ambassadors |
Favorite Youth Show Moment | The Wheelchair Dance, This Side of Heaven, Terrace Playhouse Youth Theatre Troupe |
Return to top of page | |